Maków Mazowiecki to jedno z tych miast, którym miłośnicy kultury żydowskiej bardzo chętnie poświęcają swój czas. Jakie atrakcje mogą się tu dla nich okazać ważnymi punktami na trasie historycznej wycieczki? W jakich miejscach warto zatrzymać się na dłużej podczas zwiedzania tego miasta?
Leżący w północnej części Mazowsza, Maków Mazowiecki stanie się miejscem niezwykle ciekawym dla osób zainteresowanych judaikami. Wiadomo, że Żydzi pojawili się tu już w XVI wieku, natomiast w początkach XVII wieku posiadali tu już własną synagogę. W pierwszej połowie XIX wieku Żydzi stanowili aż 90% mieszkańców miasta i zyskiwali tu coraz większe znaczenie. Jednym z ich najwybitniejszych przedstawicieli był Nachum Sokołow – znany działacz syjonistyczny. W okresie międzywojennym społeczność żydowska miasta zmniejszyła się, choć i tak Żydzi stanowili ponad 50% mieszkańców Makowa Mazowieckiego. Sytuacja zmieniła się w okresie II wojny światowej. Najpierw Niemcy utworzyli tu getto, przez które przewinęło się około 12 tysięcy osób. Getto to zostało zlikwidowane w listopadzie 1942 roku, kiedy to większość Żydów z Makowa przewieziono do obozu Auschwitz – Birkenau. W ten oto sposób skończyła się długa historia społeczności żydowskiej w Makowie Mazowieckim. Jakie pamiątki przypominają nam dziś o istniejącej tu przed wojną gminie?
W czasie wycieczki po Makowie Mazowieckim warto odwiedzić Zielony Rynek. To tu stała niegdyś synagoga, którą Niemcy zniszczyli jeszcze w 1939 roku, to tu, w domu z numerem 5, mieścił się niegdyś prywatny dom modlitwy rabina Efraima Fiszela Salomona. W latach 80-tych XIX wieku w domu tym działała znana w całej okolicy jesziwa, przez co budynek ten wciąż ma ogromne znaczenie dla zaglądających do miasta Żydów. Innym, godnym polecenia obiektem, jest dom kahalny z drugiej połowy XIX wieku oraz neogotycki gmach mykwy, obecnie wykorzystywany jako siłownia. Wszystkie te pamiątki po miejscowych Żydach robią wrażenie, dzięki czemu historyczny spacer po Makowie Mazowieckim może się dla wielu z nas okazać ciekawym doświadczeniem.