Ciepielów to jedno z ciekawszych miasteczek, jakimi miłośników kultury żydowskiej może oczarować Mazowsze. Kto w czasie krajoznawczej wycieczki trafi na jego teren, ten na nudę z pewnością nie będzie mógł narzekać. Co warto zobaczyć w Ciepielowie?
Z kart historii – Żydzi z Ciepielowa i ich dzieje
Ciepielów, przez Żydów zwany Czepelowem, może się pochwalić ciekawą historią oraz cennymi pamiątkami po miejscowej społeczności żydowskiej. Choć gmina powstała tu dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, wyraźnie zaznaczyła swą obecność w dziejach tego miasteczka. Dość szybko powstały tu najważniejsze obiekty, które pozwalały gminie na normalne funkcjonowanie. Wiadomo, że zbudowano tu drewnianą bożnicę, wiadomo, że miejscowi Żydzi mogli korzystać z rytualnej łaźni i chederu. Mieli też własny cmentarz, który znajdował się w pewnej odległości od zabudowań miasteczka. Aż do wybuchu II wojny światowej gmina ta działała bardzo sprawnie, a Żydzi stanowili około30-35% mieszkańców Ciepielowa. Przez lata zajmowali się tu głównie handlem i rzemiosłem, a ich wkład w rozwój lokalnej gospodarki był ogromny. Sytuacja zmieniała się radykalnie w trakcie II wojny światowej. W grudniu 1941 roku na terenie miasteczka powstało getto, w którym zgromadzono miejscowych Żydów. Istniało ono do października 1942 roku, a jego likwidacja oznaczała dla jego mieszkańców wywózki do niemieckich obozów koncentracyjnych. Ci, którym udało się schronić, zostali wyłapani w kolejnych tygodniach i skazani na śmierć na miejscu. I choć dzieje Żydów z Ciepielowa kończą się tragicznie w czasie wojny, do dziś można tu zobaczyć sporo ciekawych pamiątek, przypominających o ich roli w rozwoju tego dawnego miasteczka.
Żydowskie Ciepielowo, czyli co warto zobaczyć w tej miejscowości?
Współczesny Ciepielów jest wsią, jednak wciąż można nacieszyć się tu atmosferą typową dla małych miasteczek. Wciąż można tu poczuć wyjątkowy klimat, typowy dla tych miejscowości, które niegdyś wyróżniały się wielokulturowością. Do dziś można tu zobaczyć synagogę z końca XIX wieku oraz murowaną mykwę – rytualną łaźnię, która w 1889 roku powstała w miejscu poprzedniej, drewnianej. Wiadomo, że na terenie tej miejscowości istniał też spory cmentarz żydowski, jednak do naszych czasów nie zachował się ani jeden nagrobek.