Malownicza okolica sprawia, iż jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla osób aktywnych, z kolei ciekawa historia przyciąga tu turystów krajoznawców, którzy w czasie wycieczki mogą ujrzeć sporo cennych zabytków. Kamienna Góra ma się czym pochwalić, a kto zajrzy na jej teren, ten z pewnością żałować nie będzie. Co warto zobaczyć w tym mieście?
Kamienna Góra i jej skarby
O Kamiennej Górze głośno zrobiło się kilka lat temu, gdy na terenie miasta zaczęły pojawiać się atrakcje skierowane do miłośników tajemniczych historii – szczególnie tych związanych z drugą wojną światową. Turystyczną wizytówką miasta stała się w ostatnim czasie Sztolnia „Arado”, którą Niemcy zbudowali rękoma więźniów obozów koncentracyjnych. To najciekawszy fragment miejskich podziemi, który znajduje się we wnętrzu Góry Kościelnej. W jakim celu wydrążono tę sztolnię? Nie brak opowieści o tajnym laboratorium Adolfa Hitlera, a dodatkowo wyobraźnię zwiedzających pobudza tu podziemna hala.
Atrakcji nie brak też na powierzchni. Zwiedzanie Kamiennej Góry warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na spacer po tutejszym rynku. Robi on wrażenie, a otaczającego kamieniczki zachwycają historycznymi elewacjami. W jednej z nich mieści się Muzeum Tkactwa, które z pewnością warto zwiedzić. A co z miłośnikami sztuki sakralnej? I im nuda w Kamiennej Górze nie zagrozi. Gotycko-renesansowy kościół parafialny świętych Apostołów Piotra i Pawła, mogący się pochwalić historią sięgającą XIV wieku, bez wątpienia stanie się dla nich ważnym obiektem. W trakcie wycieczki po Kamiennej Górze warto też odwiedzić dawny kościół ewangelicki, zbudowany w XVIII wieku jako jeden z Kościołów Łaski. Ruiny renesansowego zamku Grodztwo, cmentarz żydowski z końca XVIII wieku – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wizyta w Kamiennej Górze może się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem.
Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?
Kto znajdzie tanie noclegi na terenie miasta, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy. Jednym z tych miejsc, które warto odwiedzić w tej części Dolnego Śląska, jest zamek Niesytno w Płoninie, będący jednym z wielu obiektów leżących na Szlaku Zamków Piastowskich. Innym obiektem godnym polecenia jest zamek Bolczów, do którego najłatwiej dość od strony Janowic Wielkich. Wzniesiony w połowie XIV wieku, zachwyca zarówno malowniczym otoczeniem, jak i burzliwą historią. Spacer po jego murach będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika historii, sprawi też wiele radości tym, dla których priorytetem są piękne widoki na Sudety.
A co z miastami i wiekowymi wsiami? W okolicy ciekawych miejscowości nie brakuje, przy czym na liście tych najważniejszych znajduje się Krzeszów. Tutejsze pocysterskie opactwo jest nie tylko ważnym ośrodkiem życia religijnego, ale i jedną z najcenniejszych perełek barokowej architektury na ziemiach polskich. Nie lada gratką może się też stać spacer po Chełmsku Śląskim, znanym z zabytkowych domków tkaczy. Ciekawymi zabytkami i piękną okolicą może się też pochwalić pobliska Lubawka, będąca najlepszym punktem wypadowym na teren rezerwatu „Krucze Skały”.
W Kamiennej Górze oraz w najbliższej okolicy tego miasta nuda nikomu nie zagrozi. Ten skrawek Dolnego Śląska ma wiele uroku, a czas spędzony na odkrywaniu jego piękna dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.