Choć Śląsk Opolski jest często pomijany przez turystów, wycieczki po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? W jakich miastach czekają na nas najważniejsze atrakcje?
Zwiedzanie Śląska Opolskiego warto zacząć od wizyty w Opolu – mieście, na terenie którego czeka wiele cennych zabytków. Wieża Piastowska oraz potężna, gotycka katedra z cennym wyposażeniem wnętrza, zabytkowy klasztor franciszkański z piastowskim mauzoleum oraz ratusz, którego charakterystyczna wieża już z daleka przyciąga uwagę – oto atrakcje, którym w tym mieście z pewnością warto poświęcić swój czas. Opole może się też pochwalić malowniczą Wenecją oraz ogrodem zoologicznym, założonym w okresie międzywojennym na zielonej wyspie Bolko. Warto też zajrzeć do dzielnicy Opola o nazwie Bierkowice, znanej z Muzeum Wsi Opolskiej.
Innym miastem, z którego Śląsk Opolski może być bardzo dumny, jest Brzeg. To miasto to rewelacyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika architektury renesansowej, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym. W Brzegu warto zobaczyć gotycki kościół św. Mikołaja, w którego wnętrzu zachowały się cenne polichromie z czasów średniowiecza oraz renesansowy Zamek Piastów Śląskich, wykorzystywany obecnie jako placówka muzealna. Drewniany kościół św. Anny w Czarnowąsach, drewniana świątynia w Oleśnie – oto kolejne perełki architektury, którym warto poświęcić swój czas.
Śląsk Opolski to również przyrodnicze skarby oraz tereny idealne dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Wielkim powodzeniem cieszy się Jeziora Turawskie – sztuczny zbiornik na Małej Panwi, będący atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Opola. Jezioro Nyskie i Jezioro Otmuchowskie to kolejne miejsca dla tych, którzy chcą odpocząć nad wodą. A kto chce pospacerować w pięknej scenerii, ten z pewnością doceni rejon Góry Św. Anny. Nie brak tu pięknych widoków i geologicznych ciekawostek, których poznawanie można połączyć z poszerzaniem wiedzy na temat powstań śląskich.